Leto rojstva
2005
Disciplina delovanja:
cirkuška umetnost
Dosedanji dosežki:
Mia Miloševič Iglič je svojo pot začela v Cirkusu Fuskabo, kjer je hitro pokazala izjemen talent in predanost. V štirih letih intenzivnih treningov je iz začetnice prerasla v profesionalno umetnico, ki nastopa v glavnih vlogah na številnih dogodkih. Sodelovala je na več kot petnajstih pomembnih predstavah, vključno z nastopi na otvoritvah dogodkov, obletnicah, zaključnih prireditvah ter kot del produkcij Cirkusa Fuskabo. Nastopala je tudi na velikih prizoriščih, kot je Kongresni trg v Ljubljani, in v operni predstavi Knjiga o džungli v SNG Maribor, kjer je s svojo mentorico Tamio Šeme uprizorila akrobatske točke na zračni vrvi. Mia je kot samostojna umetnica izvedla številne akrobatske točke na festivalih in kabaretih po Sloveniji, v zadnjem letu pa je postala tudi pomočnica trenerke pri Cirkusu Fuskabo. Leta 2023 je začela šolanje na priznani cirkuški šoli FLIC v Torinu, kjer svojo strast do akrobatike in umetnosti še dodatno nadgrajuje.
Vzorniki:
Tjaša Dobravec, mama, prijateljice iz srednje šole (Neža, Zoja, Petra), Danijela Zajc, Inja Doležal ter Tamia Šeme, njena prva trenerka in najpomembnejša mentorica, ki jo je od začetka podpirala pri razvoju.
Cilji in želje:
Mia želi razviti svoj unikaten umetniški stil in nastopati na velikih mednarodnih odrih, tudi na prestižnih cirkuških predstavah, festivalih in teatrih, kot je Cirque du Soleil. Želi si tudi, da bi pripomogla k razvoju cirkuške umetnosti v Sloveniji, saj sanja o vzpostavitvi cirkuškega centra, kjer bi mladi talenti lahko trenirali in se razvijali v domačem okolju.

Mia Miloševič Iglič, mlada cirkuška umetnica, trenutno razvija svoje umetniške talente na prestižni šoli FLIC - Scuola di Circo a Torino. Njena pot pa se je začela pred štirimi leti, ko je iz radovednosti obiskala ljubljanski cirkus Fuskabo. Kot sama pravi, si je takrat želela le plezati po svili. Toda že v prvem letu je cirkus postal njen svet. ‘’Na začetku si nisem mislila, da bom ostala in prihajala trenirat vsak dan,’’ pripoveduje, ‘’vendar me je cirkus povsem očaral.’’ Svilo je kmalu zamenjala za njej malo manj ljubo vrv, vztrajala in dosegla uspehe, o katerih lahko nekateri zgolj sanjajo.

Danes je prej omenjena vrv njeno izrazno sredstvo in orodje, skozi katerega gradi svojo umetniško kariero. Mia trenira šestkrat na teden, njeni treningi pa trajajo med šest in osem ur na dan. Tak življenjski slog je po eni strani zelo naporen, po drugi pa precej preprost, nam je zaupala. ‘’Zjutraj se zbudim, grem na trening in zvečer pridem nazaj, grem spat. Včasih po treningu še učim gimnastiko, ampak to samo dvakrat na teden.’’ Prostih dni skoraj da nima, saj jo gibanje spremlja celo v prostem času. ‘’Veliko ljudi pravi, da sem nora, da sem preveč obsedena s svojimi treningi in da bi rabila več počitka. Vendar jaz mislim, da sama najbolje poznam svoje telo in vem, do katere meje ga lahko porinem, da bo še vedno vse v najlepšem redu.’’

‘’Zaradi svojih treningov sem se morala odpovedati veliko druženjem, zabavam, prostim popoldnevom,’’ razlaga. Odločitev za šolanje v Torinu, stran od doma, je bila zanjo ena najtežjih odločitev: ‘’Kar za nekaj časa sem se morala posloviti od ljudi, ki so mi najbližje, s katerimi sem vsak dan trenirala in nastopala.’’ Mia se zaveda, da njen odhod v tujino prinaša tudi tveganja. Boji se, da se bo oddaljila od svojih domačih, vendar si kljub temu vsak dan ponavlja, da je vedno treba narediti nekaj težkega za nekaj, česar nima vsak.

Med njene največje dosežke spada sprejem na cirkuško šolo v Torinu, kjer pridobiva znanja v različnih disciplinah od akrobatike, plesa do zgodovine cirkusa. Mia je svoje sanje uresničila na avdiciji, kjer je navdušila komisijo, četudi je sprva dvomila, da bo sprejeta. ‘’Bila sem res dobro pripravljena, a vseeno sem mislila, da nisem dovolj umetniška za takšno šolo.’’ Kljub začetnim dvomom se je izkazala s svojo predanostjo, trdim delom in umetniškim potencialom.

Pomembno prelomnico v njeni karieri pa je predstavljal tudi nastop v predstavi Knjiga o džungli v SNG Maribor, kjer je s svojo mentorico Tamio Šeme igrala vlogo opice in izvajala akrobacije na vrvi. ‘’Tako zelo sem ponosna, da sem bila del te predstave, ker sem lahko nastopala skupaj z ljudmi, ki imajo radi svoj poklic in ki vanj vlagajo ves svoj trud in voljo,’’ pojasnjuje Mia.

Njena vizija ostaja, da bi tudi v Sloveniji ustanovili cirkuški center, kjer bi se mladi lahko učili cirkuških veščin doma, ne da bi morali v tujino. ‘’Tam bi lahko trenirali profesionalni umetniki, prirejali svoje showe in živeli od tega, kar najraje počnejo.« Poleg tega si želi v prihodnosti nastopati v večjih produkcijah, sodelovati z mednarodnimi cirkuškimi podjetji in skozi umetnost odkrivati nove načine izražanja ter razvoja.

Sredstva iz sklada Mladi upi bi Mii pomagala pri kritju stroškov, povezanih z življenjem v Torinu ter pri njenem nadaljnjem izobraževanju. Mia je s svojo predanostjo in vizijo že zdaj vzor številnim mladim in prispeva k razvoju cirkuške umetnosti v Sloveniji. S svojim talentom in predanostjo cilja na svetovne odre, kjer bo lahko svojo umetniško strast delila z občinstvom po vsem svetu.

Adrian Ignjatović
harfist
Aljoša Kavčič
jazz pianist
Etien Kantar Božič
cestno hitrostni motociklist
Filip Aleksander Peršolja
kitarist
Julija Lovrenčič
umetnostna drsalka
Luka Urbanc
matematik
Luka Zabukovec
jadralec
Manca Dolinar
alpska smučarka
Manja Slak
strelka z zračno pištolo na 10 metrov
Mark Bečirovič Novak
tenisač
Mark Lev Krajnc
violinist
Maša Colja
hiphop plesalka
Mia Miloševič Iglič
cirkuška umetnica
Tom Teršek
atletika – metalec kopja
Vesna Mihelič
šahistka